חדשים כל הספרים רכישת ספרים על ההוצאה קטלוג ומחירים Nahar Books
 

פרטים על הספר

פברואר 2012

מספר עמודים: 127

השם במקור: Pour une nuit d'amour

(suivi de L'inondation)

שם המחבר: Émile Zola

תרגום (מצרפתית): אביבה ברק (הומי)

מחיר קטלוגי: 78 ₪

אחרי הנחה: 62

דאנאקוד:644-1004

 

תמורת לילה של אהבה

אמיל זולה

מצרפתית: אביבה ברק

 

אמיל זולה (1902-1840), אבי הזרם הנטורליסטי בספרות הצרפתית, מוּכר בעיקר בזכות הרומנים עבי הכרס פרי עטו, ושמו חקוק בלִבנו בשל מעורבותו הפוליטית הדרמתית בפרשת דרייפוס. המכתב הגלוי ששיגר לנשיא צרפת, ה"אני מאשים" הנודע, נחרת על דפי ההיסטוריה כמופת לָרגע שבו אין איש הספר והרוח יכול עוד להחריש ולהיות אדיש מול שקרים, עלילות שווא ועיוותי דין המקעקעים את ערכי היסוד של חירות האדם והאזרח והשוויון לפני החוק, וכל זאת מטעמים של תככים פוליטיים וגזענות בדרגים הגבוהים ביותר של הממסד.

אבל אמיל זולה כתב גם נובלות וסיפורים, אף הם ברוח השקפתו הריאליסטית-נטורליסטית, ושתיים מיצירות אלה מובאות כאן לראשונה בעברית בתרגום מופת של אביבה ברק. בשתי  היצירות אנו עדים לכוחות עצומים שאינם ניתנים לשליטה, המגמדים את האדם ועושים בו כרצונם. ב"השיטפון", מדובר באיתני הטבע האדירים הגורמים לאובדנם של בני אדם בקְרב בין לא-שווים. ואולם, דווקא ברגעי האסון מתגלה האדם כגיבור השומר על צלם אנוש ועל אהבתו ונאמנותו עד הרגע האחרון. בנובלה "תמורת לילה של אהבה", כוחם של איתני הטבע הוא כאַיִן וכאפס בהשוואה לטבע אחֵר –  הפכפך, בוגדני, שטני, הגורם לאדם התמים להאמין באהבה ולעשות בשמה מעשים בל ייעשו. אמונה זו היא הגורמת לאובדנו. הטבע הזה, המעניק לנו רגעי אושר מתוקים אך קצרים, ובסופו של דבר גורם לנו לאבד צלם אנוש ומביא לסופנו – הוא טבע האדם.

 

 

 

ככה זה נפתח:

במקום קטן ששמו לֶה מוֹנַסטיֶיה, בעמק נעים בחבל ארץ הררי, כעשרים וארבעה קילומטרים מלֶה פּוּאִי, ביליתי בנעימים כחודש ימים. מונַסטייה ידועה בתחרה שלה, בשיכרותם של תושביה ובלשונם המשתלחת, ובפלגנות פוליטית שאין לה אח ורע. בעיירה ההררית הקטנה הזאת יש חסידים לכל אחת מארבע המפלגות בצרפת – הלֶגיטימיסטים, האוֹרלֵאַניסטים, האימפריאליסטים והרפובליקנים, וכולם שונאים ומתעבים ומנאצים ומשמיצים אלה את אלה. כשאינם דנים בענייני עסקים ולא מתנצחים זה עם זה בקטטות של בית מרזח, התושבים זונחים לחלוטין אפילו את הדיבור עצמו. מין פולין הררית שכזאת. ובאמצעה של בבל זו מצאתי את עצמי במוקד של הסכמה. כולם השתדלו להיות אדיבים ומועילים לַזָר, ולא רק מתוך הכנסת האורחים הטבעית של אנשי ההרים, ואף לא בשל פליאתם על שבחרתי מרצוני לחיות בלֶה מונסטייה אף על פי שיכולתי בנקל לגור בכל מקום אחר בעולם הגדול הזה; במידה רבה נבע הדבר מן המסע המתוכנן שלי דרומה בחבל סֶוֶון. נוסע מן הסוג שלי הוא דבר שעד כה לא נשמע כמוהו במחוזות האלה. הסתכלו עלי בבוז, כאדם המתכנן מסע אל הירח, ועם זה גם בעניין ובכבוד, כמי שיוצא למסע אל הקוטב האכזרי. וכולם היו נכונים לעזור לי בהכנותי; סיעה של אוהדים תמכו בי ברגעים המכריעים של כל עסקה, וכל צעד שעשיתי לוּוה בסבב של הרמת כוסות ונחגג בארוחת ערב או בוקר.

חודש אוקטובר כבר היה בעיצומו כשהייתי מוכן סוף סוף לצאת לדרך, ובמקומות הגבוהים שבהם עברה דרכי לא יכולתי לצפות לקיץ אינדיאני. גמרתי אומר ללון תחת כיפת השמים, ועל כל פנים להיות מצויד ללינה תחת כיפת השמים; שהרי אין דבר מעיק יותר על הנפש החופשית מן הצורך להגיע לִמקום מקלט עד שקיעת החמה, והכנסת האורחים של פונדק כפרי אינה מובטחת כלל להולכים ברגל.

 

נהר ספרים                 ת"ד 162 בנימינה 30550                 טל': 04-6288724         פקס: 04-6288726               דואר אלקטרוני :        nahar@bezeqint.net